Blog

Život bez stresu?

Život bez stresu?

Stres budeme mať stále.

A nezáleží na tom, kto ste, alebo čo robíte. Stres môže mať manažér, ale aj škôlkár, dôchodca či mama na materskej...V niektorých obdobiach života ho môže byť menej, inokedy viac...Zdravá dávka stresu, ktorá nás nabáda k podávaniu výkonov, pri ktorom sú naše zdroje, schopnosti a možnosti v rovnováhe s požadovaným výkonom, je v poriadku.  Pri eustrese máme vplyv na udalosti, máme zdroje. Máme energiu, vieme sa sústrediť, pracujeme bez námahy, podávame optimálny výkon. Problém nastáva,  ak požiadavky  dlhodobo presahujú naše zdroje a my nemáme vplyv na udalosti. To je distres, zlý stres. Dostaví sa únava, vyčerpanie, objavia sa zdravotné problémy a dnes, žiaľ, často aj vyhorenie.

Dôsledky chronického  stresu môžu byť veľmi vážne.

Ak váš dlhodobý stres trval napr. rok, potrebujete minimálne dvakrát viac času na odstránenie jeho následkov.

A to môže byť dlhá cesta. Ľudia radi volia rýchle a pohodlné spôsoby. Tabletka na upokojenie, cigareta, alkohol na uvoľnenie, nakupovanie, bezduché sledovanie seriálov ako únik z reality, scrollovanie na sociálnych sieťach, prejedanie,  ktoré si ospravedlníme tým, že sme predsa v strese. Pochvalu si zaslúžia tí, ktorých stratégiou je šport či pobyt v prírode. Stres v práci často riešime výpoveďou a nádejou, že si  nájdeme zamestnanie bez stresu. Ak však aj v novom zamestnaní budú požiadavkx presahovať naše zdroje a my s tým neodkážeme pracovať, bude iba otázkou času, kedy znovu začneme uvažovať o výpovedi...

To je iba zopár príkladov, ktoré so mnou zdieľali účastníci populárnych kurzov o tom, ako  zvládnuť stres. Iste ste si všimli, že všetky „antistresové“ metódy sú externé, mnohé z nich  v dlhodobom  meradle škodlivé ( alkohol, fajčenie, prejedanie a pod.)

Veľmi zriedkavo sa  stáva, že niekto hľadá riešenie zvládania stresu sám v sebe, vo svojom vnútri.

A práve tu sa popri všeobecne známych, no často škodlivých stratégiách zvládania stresu, objavuje omnoho užitočnejšia  -  Mindfulness. Alebo ak chcete, kultivovanie a trénovanie  všímavosti, všímavej mysle, bdelej pozornosti. Hľadanie cesty, ako inak vnímať stres, ako sa naučiť vedome odpovedať, namiesto automaticky reagovať. 

Život bez stresu neexistuje a čím skôr sa naučíme, ako ho zvládnuť, tým lepšie. Môže to znieť ezotericky, ale naozaj sa dá naučiť, ako sa nestresovať, ako vedome pracovať s odpoveďou na stres, ako sa rýchlo zregenerovať zo stresových situácií. Ako sa so stresom spriateliť.  Aj bez „externej“ pomoci. Sami v sebe, vo svojom vnútri.

Ako môže  pri zvládaní stresu pomôcť   všímavosť?

Pred niekoľkými rokmi som „objavila“ Mindfulness – všímavosť, život v prítomnom okamihu a absolvovala som 8-týždňový kurz MBSR - program zvládania stresu pomocou Mindfulness - všímavosti. Vtedy som sama pre seba hľadala pomoc. Niečo, čo by mi pomohlo upokojiť preťaženú myseľ, vnútorné napätie, stresy a úzkosti na dennom poriadku, bezsenné noci  a pocit, že môj život sa rúti ako rýchlik, z okien ktorého vidím iba akýsi rozmazaný obraz okolitej krajiny. Pochopila som, že moje externé formy „riešenia“ stresu už nefungujú.

Program MBSRMindfulness Based Stress Reduction - čiže zvládania stresu pomocou všímavosti založil v roku 1979 americký lekár Jon Kabat-Zinn, emeritný profesor medicíny na University of Massachusetts. Neskôr, už ako klinicky a vedecky overený program, ho rozšíril z medicíny aj do ďalších oblastí života, vrátane veľkých korporácií. Kabat-Zinn umne prepojil tisícročia starú múdrosť východných filozofií s vedou. A v ich prieniku vznikla jemná metóda na zvládanie a znižovanie stresu, ako stvorená pre moderného človeka, ktorý nemá šancu zatvoriť sa v budhistickom kláštore a meditovať od rána do večera. My, ktorí chodíme do práce, platíme hypotéky a riešime problémy  a povinnosti každodenného života, si môžeme vybrať z Mindfulness tie najsladšie hrozienka pre blaho svojej mysle i tela. Bola som nadšená, keď  som našla niečo konkrétne, uchopiteľné, vedecky podložené, čo môžem trénovať, praktikovať nielen vo formálnych cvičeniach, ale aj v každodennom živote pri bežných činnostiach.

Niečo, čo nie je ezoterika, ani náboženstvo, ani paveda, vymývanie mozgov alebo „predávanie hmly“ a sľubovanie zázrakov  a zmeny života po absolvovaní jedného seminára. Víkendového, predraženého, s agresívnym marketingom. Ďakujem, nie.

A tak si dnes žijem svoj Mindfulness. Všímavý život.

Pomohol mi zbaviť sa automatických reakcií typu „akcia – reakcia“. Všímam si veci, ktoré som roky prehliadala a nevnímala. Všímam si svoje vlastné postoje a hľadám iné, ak mi tie, ktoré som mala rokmi zavedené, už prestali slúžiť.

Som sústredenejšia, efektívnejšia a nech sa deje čokoľvek, dokážem reagovať omnoho vedomejšie. Naučila som sa omnoho lepšie vnímať a uvedomovať si svoje prežívanie, reakcie a najmä postoje. Život mi naďalej prináša dni lepšie aj horšie, ale celkove som omnoho šťastnejší človek. Prežívam veci inak. Vedome. Naučila som sa znovu si užívať maličkosti, vychutnávať hoci aj pohár obyčajnej vody, uvedomovať si, ako veľa je toho, za čo môžem byť dnes a denne vďačná.

Postupne odovzdávam vzácne vedomosti a prax Mindfulness aj mojím klientom, ktorí hľadajú pokoj v nepokojnom svete, ale aj iné veci. Dôvodov, prečo ľudia prídu na kurz MBSR, je mnoho. Nepokojná myseľ, strata seba samého, túžba po ukotvení a upokojení, ale aj prepracovanosť, potreba psychogygieny, porozumenia vlastného prežívania.

Ak vás zaujíma Mindfulness, odporúčam, aby ste si prečítali zásadné dielo Jona Kabat-Zinna Full Catastrophe Living: Using the Wisdom of your Body and Mind to Face Stress, Pain and Ilness (alebo v českom preklade Život samá pohroma (Jak čelit stresu, nemoci a bolesti pomocí moudrosti těla a mysli).

Ak máte záujem o túto cestu, pozrite si program MBSR podľa Jona Kabat-Zinna.


Už aj na Slovensku, po slovensky.
Kurzy MBSR otvárame počas celého roka.
Už žiadny ďalší seminár o strese či motivačná kniha.
Urobte niečo konkrétne.
Naučte sa túto úžasnú zručnosť 21. storočia.

Mindfulness.

 

 

Foto: Karol Kasanický

Pridané: 23. septembra 2020